Czy można zerwać umowę, gdy internet mobilny nie ma zasięgu?

umowa-internet-mobilny

 

Obecnie operatorzy sieci komórkowych mają w swojej ofercie bardzo wiele ciekawych rozwiązań dotyczących internetu mobilnego. Dzięki niemu będziemy mieć możliwość bycia online w każdym dowolnym miejscu, a nie tylko tam, gdzie mamy dostęp do sieci Wi-Fi. Firmy telekomunikacyjne oferują nam zarówno możliwość zakupu karty SIM do telefonu albo na przykład osobnej karty, którą możemy włożyć do modemu USB. Zgodnie z obietnicami operatorów, powinniśmy móc korzystać z internetu dosłownie wszędzie.

Co zrobić, gdy już podpiszemy umowę, a okaże się, że działanie internetu różni się od tego obiecywanego przez operatora? Czasem niestety zdarzają się sytuacje, że w naszym miejscu zamieszkania po prostu nie ma zasięgu sieci. Wtedy oczywiście każdy z nas chciałby jak najszybciej zrezygnować z takiej umowy. Jak się okazuje nie jest to możliwe. Zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, operator nie ponosi odpowiedzialności za to, że internet mobilny nie działa poza zasięgiem jego sieci. Niestety, to właśnie do nas należy konieczność sprawdzenia, czy w naszej okolicy znajduje się strefa odbioru sygnału od operatora. Taką informację możemy uzyskać na stronie internetowej lub osobiście w salonie operatora. Musimy to zrobić przed podpisaniem umowy.

Biorąc pod uwagę stopień rozwoju technologicznego, często zakładamy, że na terenie całej Polski powinniśmy być w zasięgu internetu. Jednak należy pamiętać, że internet, tak samo jak sieć komórkowa może mieć ograniczony zasięg.

W sytuacji, gdy podpiszemy umowę, a okaże się, że internet mobilny nie działa, możemy próbować ratować się jedynie powołując się na wprowadzenie w błąd za pośrednictwem reklamy. Jeśli operator w reklamie obiecywał, że będzie on działał na terenie całego kraju, a tak nie jest, warto powołać się na kodeks cywilny. Zgodnie z art. 84 § 1 – w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Na podstawie tego przepisu będzie można unieważnić umowę. Czasem także operatorzy sami dają możliwość odstąpienia od umowy, w przypadku na przykład zmiany warunków. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z usługi, zdarza się, że bez dodatkowych kar możemy zrezygnować z umowy. Warto być tego świadomym.

 

Related Posts