Tanie rozmowy w roamingu

tanie_rozmowy_roaming

Pewnie większość z nas ma świadomość, jak drogie mogą być rozmowy w roamingu. W szczególności, gdy wyjedziemy poza granice Unii Europejskiej, po powrocie może nas spotkać niemiła niespodzianka w postaci bardzo wysokiego rachunku za telefon. Jak się okazuje, istnieją sposoby, aby tego uniknąć.

Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, warto przedsięwziąć kilka kroków, które mogą później okazać się niezwykle istotne. Mianowicie chodzi o:

 1. Wykupienie numeru stacjonarnego u jednego z polskich dostawców VoIP (jest ich całkiem sporo, jednym z nich jest na przykład ototelefon.pl ).
 2. Ustawienie na poczcie głosowej swojego telefonu komórkowego komunikatu, że od teraz jesteśmy dostępni pod nowym numerem stacjonarnym.
 3. Zakup startera lokalnego operatora w państwie, w którym zamierzamy przebywać oraz ustawiamy przekierowanie połączeń z numeru stacjonarnego na nowy numer zagraniczny.

Powyższe wskazówki będą nam przydatne w sytuacji, gdy wyjmiemy z telefonu komórkowego swoją kartę sim, aby nie ponosić wysokich kosztów roamingu, a dalej chcielibyśmy, aby znajomi mogli się do nas dodzwonić. W tym przypadku ponosić będziemy koszty przekierowań, ale będą to dużo mniejsze sumy niż w przypadku, gdy korzystalibyśmy z roamingu.

W sytuacji, gdy będziemy w zasięgu internetu albo będziemy korzystali z jakiejś paczki danych internetu mobilnego, to nie będziemy płacić ze odebrane połączenia. Będzie to możliwe dzięki instalacji w telefonie komórkowym aplikacji wspierającej protokół SIP (na przykład Zoiper, który współpracuje ze wszystkimi operatorami VoIP). W tym przypadku będziemy odbierać połączenia przez internet, a nie za pośrednictwem zagranicznego operatora.

Co jednak w sytuacji, gdy chcielibyśmy nie tylko odbierać połączenia, lecz także tanio dzwonić do Polski?

W tym przypadku zastosowanie również znajdzie wspomniana wyżej aplikacja VoIP. Za jej pośrednictwem za połączenia zapłacimy tyle samo, ile zapłacilibyśmy będąc i dzwoniąc na terenie naszego kraju.

Porównanie cen:

Połączenia z krajów UE do Polski (w zależności od wybranego pakietu ceny mogą się nieznacznie różnić):

Np. połączenia z Hiszpanii do Polski

 • Orange: 0,54 zł/min
 • Play: 0,95 zł /min
 • Plus: 0,95 zł/min
 • T-Mobile: 0,95zł /min
 • otoTelefon: 0,18zł/min (numery komórkowe), 0,09zł/min (numery stacjonarne), 0,00zł/min (sieć otoTelefon)

Połączenia z krajów spoza UE do Polski:

Np. połączenia z Chin do Polski:

 • Orange: 6,05 zł/min
 • Play: 8,00 zł/min
 • Plus: 8,00 zł/min
 • T-Mobile: 12,10 zł/min
 • otoTelefon: 0,18 zł/min

Oszczędności są naprawdę znaczne i w dodatku będziemy mieć pewność, że po powrocie z zagranicznej podróży nie zastanie nas wysoki rachunek za korzystanie z telefonu w roamingu.

 

 

Related Posts