Internet mobilny- prepaid czy abonament?

sim

 

Niektórzy nie mają innego wyboru jak korzystanie z internetu mobilnego. Spowodowane jest to przeważnie względami technicznymi – brakuje odpowiedniego operatora, u którego mogliby kupić usługę internetu stacjonarnego lub po prostu oferty dostępne na rynku są nieopłacalne. Inni z kolei świadomie decydują się tylko na internet mobilny z powodu tego, że nie lubią ograniczeń braku źródła Wi-Fi w pobliżu.  Dlatego też operatorzy sieci komórkowych rywalizują ze sobą w tworzeniu coraz to korzystniejszych ofert w celu przyciągnięcia klientów.

Decydując się na internet mobilny raczej nie powinniśmy sugerować się zachętami operatora, aby przykładowo kupić u niego internet razem z tabletem. Cena za urządzenie jest wliczona w abonament (mimo, że operator zapewnia, że kosztuje ono tylko złotówkę!). Co za tym idzie – im niższy abonament, tym wyższa cena za tablet. Dlatego też warto się zastanowić nad zakupem urządzenia w zwykłym sklepie z elektroniką. Dzięki temu unikniemy też tzw. brandingu urządzenia (operatorzy instalują mnóstwo niepotrzebnych aplikacji, które zapełniają pamięć). Nie wspominając już o simlocku… Trzeba pamiętać, że takie sprzęty nie są mocno drogie i w podobnej cenie można kupić w sklepie o wiele lepszy sprzęt.

Internet mobilny od operatora sieci komórkowej możemy mieć albo poprzez prepaid albo w abonamencie. Za formą prepaid przemawia fakt,  że nie wiążemy się żadną długotrwałą umową oraz to, że możemy zmieniać operatora, w zależności od pojawiania się korzystniejszych dla nas ofert. Natomiast do minusów należy zaliczyć ograniczenia związane z wyczerpaniem środków na koncie lub skończeniem się pakietu internetu. Dodatkowo pamiętać trzeba, że po upływie ważności konta, środki na nim pozostałe przepadają lub też zostają zamrożone do czasu kolejnego doładowania. Jeśli chodzi o korzystanie z internetu mobilnego w ramach abonamentu – nie musimy się martwić o to, że skończą nam się fundusze na koncie. Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej ofert taniego abonamentu. Myślę, że to rozsądna opcja. Chyba, że będziemy korzystać z internetu naprawdę rzadko, wtedy oferta na kartę również będzie dobrym rozwiązaniem, bo w tej sytuacji nie będzie sensu wiązania się umową.

Dodatkowo należy się zastanowić, ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na abonament i do czego będziemy używać internetu. Jeśli chcemy płacić jak najmniej, to musimy liczyć się z tym, że internet będzie służył nam jedynie do przeglądania stron. W przypadku, gdy chcemy ściągać dużo plików konieczne będzie wykupienie abonamentu z większym limitem internetu.

Każdy indywidualnie powinien rozważyć, do czego będzie używał mobilnego internetu. Niektórzy potrzebują być cały czas online, a innym wystarczy jedynie przejrzenie sieci podczas podróży.

 

Related Posts