Jak korzystać z taniego internetu za granicą?

Z racji tego, że zbliża się sezon urlopowy, z pewnością wiele osób wybierze się na wakacje za granicą. Oczywiście oprócz letnich ubrań i aparatów fotograficznych wezmą oni ze sobą swoje telefony komórkowe. Żyjemy w czasach, gdzie większość ludzi nie wyobraża sobie dnia bez telefonu i ciągłego bycia online w sieci. Wybierając się za granicę trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że rozmowy i surfowanie po internecie będą dużo droższe. Co więc należy zrobić, aby po powrocie z wakacji nie spotkała nas niemiła niespodzianka w postaci horrendalnie wysokiego rachunku za telefon?

Duże koszty korzystania z telefonu i internetu za granicą są oczywiście związane z roamingiem. Dzięki roamingowi możemy korzystać z usług innego operatora w momencie, gdy jesteśmy poza zasięgiem naszego operatora macierzystego (tak jak w momencie, gdy jesteśmy za granicami kraju). To, ile będzie nas kosztował roaming zależy od strefy, w której znajduje się państwo, do którego się wybieramy oraz od tego, jakie mamy ustawienia telefonu (poczta głosowa, możliwość transmisji danych itp.).

Najtańszym (a w zasadzie to zupełnie bezpłatnym) sposobem na korzystanie z internetu za granicą jest Wi-Fi. Darmowe Wi-Fi jest przeważnie dostępne w hotelach, restauracjach, na lotniskach i innych podobnych miejscach. Co jednak zrobić, gdy w pobliżu nie ma żadnego bezpłatnego hotspota, a chcemy koniecznie skorzystać z internetu? Najlepszym ze sposobów jest zakup karty sim lokalnego operatora. Często są one wyposażone w całkiem przystępne ilości megabajtów danych do wykorzystania.

Na wszelki wypadek warto się również zaopatrzyć w jakiś pakiet internetowy od swojego własnego operatora. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale nigdy nie wiadomo, czy przypadkiem nie znajdziemy się w sytuacji, gdy będziemy musieli koniecznie skorzystać w internetu, a w pobliżu nie będzie żadnego miejsca z darmowym Wi-Fi i w dodatku nie będziemy mieli karty sim od lokalnego operatora. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba ustalić również limit, po przekroczeniu którego dostęp do internetu oraz połączenia zostaną zablokowane. Aby mieć pewność, że po powrocie nie będzie czekał na nas wysoki rachunek, warto również wyłączyć w telefonie opcję przesyłu danych, dzięki czemu nasz smartfon nie będzie logował się w aplikacjach i pobierał aktualizacji.

Related Posts