Jaki internet mobilny wybrać?

wifi-3g-lte

 

Na rynku dostępna jest stale rosnąca liczba nowoczesnych urządzeń (wszelkiego rodzaju tablety i smartfony), dzięki którym możemy nie tylko dzwonić, zrobić zdjęcia, ale i komunikować się z całym światem. Producenci prześcigają się w tworzeniu sprzętów, które dają swoim użytkownikom coraz to większe możliwości. Oczywiście działanie takich urządzeń bez dostępu do Internetu jest jak najbardziej możliwe, ale niestety nie pozwoli na pełne wykorzystanie ich potencjału. Tak więc, aby pozwolić swojemu sprzętowi w pełni ‚rozwinąć skrzydła’, warto zastanowić się nad odpowiednim dostępem do sieci. Dostęp do Internetu jest możliwy dzięki różnym technologiom. Trzeba rozważyć, która opcja będzie najlepsza.

 

Wi-Fi

Nasze urządzenie może połączyć się z Internetem w każdym miejscu, w którym pracują routery Wi-Fi. Jest to coraz bardziej popularna opcja ze względu na to, że dostęp do Internetu poprzez Wi-Fi jest możliwy w coraz większej ilości miejsc (na przykład: galerie handlowe, komunikacja miejska, kawiarnie). Oczywiście z Wi-Fi korzystać możemy także w domu, czy w biurze. Jest to całkiem ciekawe rozwiązanie, jednak może w dość sporym stopniu nas ograniczać ze względu na to, że dostęp do Internetu będziemy mieli tylko w tych określonych miejscach. Dodatkowym minusem jest to, że tak naprawdę nie mamy żadnego wpływu na to, czy w jakimś miejscu jest otwarty dostęp do Internetu poprzez Wi-Fi, czy będzie on darmowy oraz czy prędkość przesyłu danych będzie na tyle zadowalająca, abyśmy mogli swobodnie korzystać z sieci.

 

3G

Ten rodzaj łączności z Internetem jest oparty na współpracy z operatorem sieci komórkowej. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, konieczny jest zakup karty SIM, na której aktywujemy pakiet danych komórkowych. Wiąże się to z dodatkowym kosztem, jak i z obawą, że pakiety internetu będą się nam szybko i w najmniej odpowiednich momentach kończyć. Jednak zdecydowaną zaletą tej opcji jest to, że nie będziemy zależni od dostępności sieci Wi-Fi i będziemy mogli korzystać z Internetu w dowolnym miejscu, na przykład jadąc pociągiem, albo odpoczywając na plaży. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że prędkość przesyłu danych może nie zawsze być zadowalająca.

 

LTE

Internet LTE gwarantuje użytkownikowi w zasadzie taką samą niezależność jak opisywany wyżej 3G. Różnica polega jednak na prędkości odbioru i pobierania danych. LTE zapewnia tę prędkość zdecydowanie wyższą. Obecnie, dzięki technologii LTE mamy możliwość pobierania danych z prędkością nawet do 300Mb/s! Jest to oczywiście bardzo wygodne, jednak niestety trzeba mieć na uwadze to, że dostępność Internetu LTE będzie mniejsza, gdy oddalimy się od terenów zurbanizowanych. W większych miastach nie ma z tym jednak żadnego problemu. Przed zdecydowaniem się na tę opcję należy zapoznać się z ofertą operatorów, gdyż każdy z nich ma trochę inne pokrycie terenu zasięgiem sieci LTE.

Related Posts